
NBA 2K12 (2011)
Nintendo Wii / PC / Xbox 360 / PlayStation 3 / PlayStation Portable
Sports
single player / multi player / online (verschilt per platform)
Ontwikkeld door Visual Concepts
Uitgegeven door 2K
2K12 is gebaseerd op het seizoen 2011-2012 van de Amerikaanse basketbalcompetitie. Het spel bevat de officiële licentie voor alle teams en spelers. Maak van je team de kampioen van het seizoen. Nieuw in het spel is de NBA's Greatest -modus, waarin je vijftien legendarische momenten uit de NBA kan naspelen. De momenten worden gepresenteerd in de stijl van toen, waarbij de allereerste wedstrijden in zwart-wit te spelen zijn. Daarnaast speel je ook met de regels van toen. Stap in de schoene van legendarische spelers zoals Kareem Abdul-Jabbar in de '86-'87 Lakers tegen Celtics match of Scottie Pippen in de '95-'96 Bulls tegen de Supersonics wedstrijd. Het spel telt daarnaast talloze klassieke spelmodi zoals Quick-Play, Classic Team mode en Franchise mode.

Dit heb ik gezien en gespeeld
Op de Gamescom heb ik bij de business stand van 2K een presentatie van NBA 2K12 bijgewoond. Tijdens de presentatie werd de game gespeeld op de Xbox 360, de nadruk van de presentatie lag op de nieuwe NBA Greatest-mode en de belangrijkste veranderingen. Hierna was er ook tijd om even hands-on te gaan.
Dit is NBA2K12
De serie van 2K is al jaren een grote hit, met name in de VS, maar ook in Europa begint de game steeds meer voet aan grond te krijgen. NBA 2K11 heeft veel successen geboekt en talloze prijzen binnengesleept. De game kon ook van Gaming Only rekenen op een geweldige score. Met enkele nieuwe features en een belangrijke nieuwe gamemode wil 2K nog een stukje dichter bij perfectie komen. Die nieuwe gamemode heet NBA’s Greatest en is gebaseerd op de Jordan Challenge-mode van vorig jaar. In NBA’s Greatest herbeleef je wedstrijden van NBA-legendes tot zelfs Bill Russell in 1965. In totaal zitten er naast Michael Jordan en Bill Russell nog 13 legendes in de mode verwerkt. Dit maakt dus in ieder geval 15 oude teams, en aangezien je natuurlijk altijd tegen een ander team speelt kun je stellen dat de gamemode 30 klassieke teams bevat.
Zodra je de eerste klassieke wedstrijd opstart merk je hoe diep 2K is gegaan voor deze mode en zal je met verbazing kijken naar wat er zich op je scherm afspeelt. Van de graphics tot de gameplay; alles is naar de tijd van de desbetreffende wedstrijd. Ik kreeg een wedstrijd uit de jaren ’60 en 1 uit de jaren ‘90 te zien en met alles is rekening gehouden; de zwart-wit beelden, de oude tenues, de kwaliteit van de audio en zelfs het commentaar is aangepast voor deze wedstrijden. Commentatoren zijn bij deze wedstrijden een soort alwetende vertellers en hebben het over hoe de verdere carrières van de spelers zijn verlopen. Wedstrijden in latere jaren zijn voorzien van een filter dat er voor moet zorgen dat elke wedstrijd die je speelt net zo lijkt als hoe het er toen op de tv uitzag. Ook de spelregels zijn niet altijd zo geweest als ze nu zijn. In sommige matches zul je dus helemaal geen 3-punten lijn op het veld zien omdat die toen nog helemaal niet bestond. Al met al wil deze mode je de grootste legendes en wedstrijden doen herbeleven in een zo authentiek mogelijk sfeertje.
Even genoeg over deze mode want ook daarbuiten is het 1 en ander aangepast. Een belangrijk punt voor 2K is om je het gevoel te geven dat je naar een wedstrijd kijkt terwijl je hem ook speelt. Belangrijk punt hierbij zijn de openingsscènes voor de wedstrijd die een zo realistisch mogelijke weergave van de werkelijkheid geven door allerlei dingen te tonen die in het echt ook voor een wedstrijd plaatsvinden. Er zijn veel verschillende scènes waardoor je niet elke wedstrijd naar dezelfde beelden zit te kijken. De scènes veranderen ook naar belang van de wedstrijd. Heb je eenmaal de play-offs bereikt, bereid je dan maar voor op nog meer spektakel tijdens de opening, net als in het echt. Een ander punt om dichterbij de realistische look and feel te komen, is de eerste rij publiek die nu volledig interactief is. Publiek springt aan de kant als er een bal of speler hun kant op komt en spelers zullen dan ook zelfs ten koste van een duikeling in de eerste rij proberen te voorkomen dat een bal uitgaat.
Een puntje van kritiek was volgens veel fans de matige spelersgelijkenis. Hier is extra aandacht aan besteed en vooral de bekende spelers moeten er nu een stuk beter uitzien. En individuele aandacht per speler gaat nog verder, want buiten de look van de speler is er ook bij een aantal spelers aandacht besteed aan hun manier van spelen, gooien en rennen. Spelers met een unieke worp zullen dit ook in de game laten zien.
Buiten de sfeer en presentatie zijn er ook 2 punten in het veld die verandering hebben ondergaan. Zo is kracht nu niet altijd meer de belangrijkste factor in de paint, het drukke gebied onder de basket, maar kan ook wendbaarheid een belangrijke rol spelen mits dit goed wordt ingezet. Een tweede aanpassing is de introductie van een nieuw systeem bij fysiek contact, sommige botsingen betekenen nu niet meer automatisch balverlies en botsingen en contact zijn gevarieerder in vorm.
Dit vond ik tof
NBA’s Greatest-mode ziet er heel tof uit
Ik was echt ontzettend onder de indruk van deze mode, er is ontzettend veel tijd en aandacht aan besteed, en dit is terug te zien ook. De regels, de stadia, de tenues, de spelers, opstellingschermen en de graphics; eigenlijk alles dat je op het scherm ziet is aangepast naar de tijd waarin de wedstrijd zich afspeelt en dit maakt de wedstrijden enorm authentiek. De jaren ’60 wedstrijd die ik te zien kreeg leek ook echt op een match uit die tijd en de jaren ’90 wedstrijd leek ook echt op een wedstrijd uit de jaren ’90. Met maar liefst 30 oude teams pakt de mode ook groots uit en basketbalfans zullen hun vingers dan ook aflikken met NBA’s Greatest.
Sfeer en presentatie is geweldig
Waar bij andere sportgames, met name footies, nog weleens geklaagd wordt over een suffe sfeer, valt er over de sfeer in NBA 2K12 niks te klagen. Ik had het gevoel naar echte wedstrijden te kijken. De wedstrijden zijn een spectaculair geheel bestaande uit fanatieke commentatoren, een interactieve eerste rij, fel reagerend publiek en openingsscènes die er voor zorgen dat je er eens goed voor wilt gaan zitten. 2K weet hoe je sfeer en een goede presentatie in een game moet verwerken en laat dit zien met NBA 2K12. Dit is puntje van je stoel sport en zelfs kijken naar een wedstrijd tussen 2 computergestuurde teams lijkt me geen straf.
Aandacht per speler werkt goed
De extra aandacht die aan een aantal topspelers is besteed, lijkt erg goed uit te pakken. De spelers zien er goed uit, en hun unieke dribbels, worpen en houdingen zijn tot in detail uitgewerkt in 2K12. Dat een ontwikkelaar zoveel tijd besteed aan de spelers en elke speler uniek wil laten aanvoelen is natuurlijk een heerlijk gegeven voor fans die altijd met ‘hun’ team spelen en de spelers door en door kennen.
Hier zet ik mijn vraagtekens bij
Moeilijk voor nieuwkomers
Het enige puntje dat als licht negatief beschouwd kan worden is de toegankelijkheid voor nieuwkomers of mensen die het spelletje wel kennen, maar niet hardcore gamer zijn. NBA 2K11 stond al niet bekend als een makkelijke game, en dit deel lijkt daar niks aan te veranderen. Basketbalgames zijn niet de games die ik veel speel en ik had het dan ook ontzettend moeilijk om de gameplay onder de knie te krijgen. Na een tijdje begon het wel te lopen, maar opgepast: NBA 2K12 is niet makkelijk.
Dit vond ik ervan
De presentatie van NBA 2K12 bleef lang door mijn hoofd spoken en dat zegt wel wat. De verbeteringen lijken allemaal goed uit te pakken en de NBA’s Greatest-mode met alles erop en eraan vind ik 1 van de vetste nieuwe modes die ik geïntroduceerd zie worden in een game. Tel daar de geweldige sfeer en presentatie bij op en basketbalfans weten wat zij op 7 oktober moeten doen, namelijk deze game in huis halen. Dit ademt basketbal zoals het er op televisie uitziet en dat is een groot compliment aan de heren van 2K.
Bron: Gaming Only

Gameplay gaat nog een stapje verder en maakt het beter, The Greatest mode (en gelukkig weer met de Jordan licentie) is een zeer fijne opvolger voor de briljante Jordan Challenges van vorig jaar. Die ik nog steeds speel trouwens.
Op elk vlak weer een verbetering. Gameplay gaat verder (je hebt nu echt volledige controle), presentation nog beter en The Greatest mode is gewoon qua opzet magistraal. Must buy voor de liefhebber. Elke sport game ligt zoveel achter op NBA 2k. My Player mode ook eindelijk waar het moet zijn


Presentatie top notch en vooral erg blij met de replay reviews bij een close buzzerbeater. Alleen nog wel vraagtekens bij CPU scores. Miami verliest iets te veel maar het is nog vroeg in het seizoen.


Zal binnekort beslissen of ik deze toch niet ga halen, maar na dit potje gespeeld te hebben denk ik van wel

DIt lijkt misschien een domme vraag, maar hoe werkt het wisselen van speler dit jaar als je met twee speelt? Vorig jaar moest je manueel een speler selecteren met als resultaat dat je haast altijd naar jezelf passes bleef geven en dus niet naar je medespeler. Hebben ze dit aangepast, in de stijl van bijvoorbeeld FIFA, waar je (bijna) verandert van speler wanneer je past en je dus goed moet samenspelen?
Ik speel regelmatig met anderen splitscreen en als je met zijn 2en in een team zit pas je toch bijna altijd naar jezelf. En dat is wel jammer, je kunt wel naar je teammate passen maar hij wisselt dan niet van speler.
Ik had 36.3 PPG (het meest), 7.3 APG (het meest) en 2.3 SPG (het meest). De rest kon enkel in mijn schaduw staan en mocht blij zijn als ze mijn schoenen mochten poetsen. Maar dat voelt helemaal niet zo. Ik herinner me nog dat ik vorig jaar in My Player mode de NBA Finals aan het winnen was en in de laatste wedstrijd kreeg ik op het laatste nog 2 free throws: toen ik naar de lijn wandelde om ze te gooien scandeerde het publiek: MVP! MVP! MVP! Dat was echt zware klasse. Dan volgde de viering en een bezoek aan het Witte Huis, met Obama en alles. Maar nu? Niets, nada, noppes.
Wat een teleurstelling.
game gekocht voor een twintigje in de xbox marketplace in afwachting op mijn ps4 ,komt waarschijnlijk maandag binnen bij mij. nu ik 4 weken geen basketbal match moet spelen in real life had ik zin in een basketbal game en ik heb echt geen geld om nog eens 60 euro in 2k14 te stoppen. de my player modus vind ik echt zo irritant. mag je in het begin maar effe 6 minuutjes op het veld (bij de bobcats). de associaten modus is veel toffer want dan mag je als team spelen. mijn score staat nu op 4 gewonnen en 2 verloren met de miami heat. zeer verslavend mijn vingers doen gewoon zeer
My Player is aanvankelijk wat doorbijten ja, maar eens je wat beter wordt (beter als speler en beter qua stats) dan is het echt een zeer fijne modus om te spelen. Niets heerlijker dan de NBA op je eentje te winnen en spelers als Lebron te domineren
